PPWR OZNACZA, ŻE WSZYSTKIE OPAKOWANIA NADAJĄ SIĘ DO PONOWNEGO UŻYCIA I RECYKLINGU.
Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest nowym rozporządzeniem UE, którego celem jest uczynienie opakowań bardziej zrównoważonymi oraz minimalizacja wpływu odpadów opakowaniowych na środowisko. Rada UE oficjalnie zatwierdziła PPWR 4 grudnia 2024 roku. Rozporządzenie wchodzi w życie 11 lutego 2025 roku. Wszystkie kraje UE będą go stosować od 12 sierpnia 2026 r. PPWR odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych projektów opakowań przez przedsiębiorstwa, zachęcając je do przyjmowania bardziej świadomego podejścia w zakresie ich wpływu na środowisko.
Aby osiągnąć ten cel, rozporządzenie obejmuje następujące środki:
Minimalne normy dotyczące możliwości recyklingu opakowań
Rozporządzenie ustanawia minimalne normy dotyczące możliwości recyklingu opakowań, wymagając zgodności z dwoma elementami odpowiednio do 2030 i 2035 r:
- Projektowanie pod kątem recyklingu (do stycznia 2030 r.): Opakowania muszą spełniać „kryteria projektowania pod kątem recyklingu” i nadawać się do recyklingu w co najmniej 70% w tych warunkach. Kryteria te zostaną zdefiniowane i przyjęte do 2028 r.
- Możliwość recyklingu na dużą skalę (do stycznia 2035 r.): Gdy opakowanie staje się odpadem, musi być zbierane oddzielnie, sortowane na określone strumienie odpadów bez wpływu na możliwość recyklingu innych strumieni odpadów i poddawane recyklingowi na dużą skalę. Zgodnie z oczekiwaniami na tym etapie, do 1 stycznia 2035 r. firmy muszą udowodnić, że 55% wszystkich posortowanych strumieni odpadów zbieranych rocznie na poziomie Unii zostanie poddanych recyklingowi w nowych produktach.
Integracja materiałów pochodzących z recyklingu
Ednym z kluczowych wymogów rozporządzenia jest zwiększone wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu w niektórych opakowaniach, w szczególności w opakowaniach z tworzyw sztucznych, w celu zmniejszenia zużycia zasobów pierwotnych.
- Od 2030 r. nasze opakowania z tworzyw sztucznych muszą zawierać co najmniej 35% materiału PCR (odpady poużytkowe z tworzyw sztucznych) pochodzącego z recyklingu. Od 2040 roku minimalny udział będzie wynosił 65 procent.
- Od 2030 r. opakowania na żywność muszą zawierać co najmniej dziesięć procent materiału PCR pochodzącego z recyklingu. Od 2040 r. ten minimalny odsetek zostanie zwiększony do 50 procent.
- Zwolnienia dla opakowań, których składnik z tworzywa sztucznego stanowi mniej niż 5% całkowitej masy opakowania, oraz niektórych opakowań do użytku medycznego mogą podlegać innym wymogom.
Obowiązki w łańcuchu dostaw
Rozporządzenie ustanawia jasno określone obowiązki dla firm w łańcuchu dostaw, aby zapewnić wdrożenie praktyk przyjaznych dla środowiska.
Redukcja opakowań i odpadów opakowaniowych
PPWR wyznacza jasne cele w zakresie redukcji odpadów opakowaniowych, co wymaga od firm podjęcia wyraźnych działań w celu zmniejszenia ilości odpadów. Na przykład, waga i objętość opakowania muszą zostać zredukowane do minimum, tak aby pusta przestrzeń wewnątrz kartonu nie mogła przekraczać 50 procent.
Standardy dotyczące etykietowania i informacji
Rozporządzenie wymaga, aby opakowania spełniały określone standardy etykietowania, w tym etykietowania opakowań nadających się do recyklingu i dostarczania informacji na temat właściwej utylizacji.
Promowanie systemów wielokrotnego użytku
PPWR określa środki mające na celu promowanie stosowania opakowań wielokrotnego użytku na terytorium Unii Europejskiej do co najmniej 40% do 2030 roku. Cel aspiracyjny na rok 2040 wynosi 70%. Obejmują one zachęty dla producentów i sprzedawców detalicznych do tworzenia i stosowania systemów wielokrotnego użytku. Tak jak obecnie, zwolnienia dla:
- § Transport maszyn wielkogabarytowych, sprzętu i towarów, dla których opakowania są projektowane na zamówienie, aby dopasować je do indywidualnych wymagań zamawiającego wykonawcy.
- Elastyczne opakowania mające bezpośredni kontakt z żywnością
- Wszystkie opakowania kartonowe
Należy pamiętać, że potencjalny zakaz stosowania EPS we Francji zaplanowany na 2025 r. na mocy ustawy „Climate and Resilience” zostanie prawdopodobnie przełożony na 2030 r. Przypuszczalnie nie będzie konfliktu między zakazem EPS we Francji a PPWR.
Porozmawiaj z nami - nasi specjaliści ds. produktów chętnie udzielą aktualnych informacji i porad.