STOROPACK UJAWNIA PROTOTYPY WYKONANE ZE Styropor® Cycled, NOWEGO SUROWCA POWSTAŁEGO W PROCESIE RECYKLINGU CHEMICZNEGO
Metzingen, wrzesień 2019. Wysokiej jakości opakowania ochronne można wytwarzać z materiałów pochodzących z recyklingu chemicznego, co udowodniła firma Storopack w ramach projektu pilotażowego ChemCycling organizowanego przez BASF. Podczas konferencji prasowej odbywającej się na początku lipca tuż przed imprezą K 2019 – największymi na świecie targami branży tworzyw sztucznych – firma Storopack wspólnie z BASF i trzema innymi partnerami: Jaguar Land Rover, Südpack oraz Schneider Electric zaprezentowały pierwsze prototypy powstałe w ramach tej inicjatywy. Firma BASF wybrała Storopack do testowania nowego surowca do produkcji opakowań EPS, z którego wyprodukowano wstępnie dopuszczone rozwiązania do transportu produktów farmaceutycznych wrażliwych na temperatury oraz innowacyjne izolowane skrzynki do transportu żywności – np. świeżych ryb. Obydwa prototypy mają najlepsze parametry i charakteryzują się taką samą wysoką jakością jak opakowania Storopack z konwencjonalnego EPS. Spełniają one również surowe wymogi higieniczne i umożliwiają zastosowania bezpieczne dla żywności.
Poszukiwanie nowych dróg w gospodarce obiegowej
„Tym, co nas naprawdę przekonało był fakt, że Styropor® Ccycled można stosować do pakowania żywności. Istnieje już szereg możliwości odzysku surowców w przypadku Styropor®, a technologia ChemCycling może jeszcze bardziej zwiększyć skalę recyklingu” mówi Hermann Reichenecker, dyrektor zarządzający w Storopack. Proces ChemCycling polega na wytwarzaniu gazu syntezowego z oleju popirolitycznego pochodzącego ze zmieszanych odpadów plastikowych. Można go potem stosować jako surowiec dla branży chemicznej, przykładowo do produkcji materiału Styropor® Ccycled stanowiącego alternatywę dla konwencjonalnego EPS w produkcji opakowań ochronnych. Recykling chemiczny stanowi tym samym bardziej zrównoważoną alternatywę dla spalania i składowania odpadów, które to metody są nadal dozwolone w niektórych państwach europejskich. „W efekcie ChemCycling umożliwia recykling opakowań styropianowych zmieszanych z innymi rodzajami tworzyw lub tworzywami zanieczyszczonymi. Wraz z recyklingiem mechanicznym metoda ChemCycling może również ułatwić zamknięcie obiegu surowców,” opowiada Klaus Ries, wicedyrektor ds. pianek styrenowych w dziale Global Business Management firmy BASF.
Produkty posiadają certyfikat ecoloop potwierdzający ich wkład w „gospodarkę obiegową” dzięki wykorzystaniu odpadów plastikowych w procesie produkcyjnym. Tym samym Storopack i BASF eksplorują wspólnie nowy obszar, jakim jest ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych. Lecz pomiędzy fazą pilotażową a etapem dojrzałości rynkowej konieczne jest wyjaśnienie kwestii technologicznych, ekonomicznych i regulacyjnych. „Mamy nadzieję, że podejścia bazujące na recyklingu chemicznym i bilansie masy zostaną jak najszybciej uwzględnione w kalkulacji celów recyklingowych i współczynników recyklingu, ponieważ jest to jedyny sposób na rozsądne i stałe zwiększanie współczynnika recyklingu bez strat dla jakości” dodaje Ries.
Storopack koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i produkcji oszczędzającej zasoby. Ten specjalista od opakowań ochronnych zobowiązał się do maksymalizacji udziału materiałów z recyklingu w jak największej ilości swoich produktów oraz do zapewnienia wysokiej przydatności do recyklingu. „Już teraz 25% naszej sprzedaży generują produkty wytwarzane z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu” stwierdza Hermann Reichenecker. Storopack angażuje się zatem w inicjatywy walczące z odpadami plastikowymi takie jak Alliance to End Plastic Waste, Big Blue Ocean Cleanup czy Operation Clean Sweep.